Chat with us, powered by LiveChat

KUPUJ TERAZ W NIŻSZYCH CENACH NA BLACKWEEK

Zegarek kwarcowy czy automatyczny - co wybrać?
Dodano: 15-04-2022 w kategorii: Technologie, Uncategorized autor: Pawel Kowal

Szukasz nowego czasomierza, ale nie wiesz na co się zdecydować? Na rynku produktów dostępne są modele z mechanizmem automatycznym lub kwarcowym. Z naszego porównania dowiesz się, które zegarki są dokładne i nie wymagają skomplikowanej obsługi. Poznasz też zasady działania automatów i ich “magię”, uwielbianą przez niejednego zegarmistrza.

Zegarek kwarcowy czy automatyczny — podstawowe podobieństwa

Zegarki z mechanizmem kwarcowym i automatycznym do pewnego stopnia są do siebie podobne. Każdy z nich z zewnątrz wygląda praktycznie tak samo. Mogą też być wykonane z identycznych materiałów (skóra, stal szlachetna, itp.). Oczywiście bez względu na to, czy wybierzesz zegarek kwarcowy czy automatyczny, cel jego działania pozostanie ten sam – to przyrząd do odmierzania czasu. Okazuje się, że już w tym punkcie podobieństwa między zegarkami się kończą. Sposób funkcjonowania ich kalibru znacznie się od siebie różni. Przeczytaj, jak działają mechanizmy kwarcowe i automatyczne oraz który model sprawdzi się na co dzień.

Czym jest i jak działa zegarek kwarcowy

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co to znaczy: zegarek kwarcowy? Zrozumienie zasady jego działania pomoże podjąć przemyślaną decyzję o zakupie. Ukryty w czasomierzu mechanizm kwarcowy jest zasilany baterią, a do jego wykorzystania przyczynia się zjawisko piezoelektryczne.

Energia pochodząca z ogniwa baterii sprawia, że na powierzchni kryształu pojawiają się ładunki elektryczne i wprawiają go w drgania o ściśle określonej częstotliwości. Układ cyfrowy liczy taktowanie kwarcu i wprawia w ruch wskazówki. W ten sposób zegarek kwarcowy może precyzyjnie odmierzać czas. Dodatkowo, wyjątkowej punktualności sprzyja zamontowany w urządzeniu rezonator kwarcowy.

Modele wyposażone w mechanizm tego typu muszą co co rok lub co dwa lata mieć wymienioną baterię. Z drugiej strony, porównując zegarek automatyczny a kwarcowy, ten ostatni nie musi być nakręcany. Czasomierze z kryształami kwarcu uznaje się więc za bezobsługowe. Co więcej, zegarki te są łatwiejsze w produkcji i tańsze, dlatego stały się niezwykle popularne.

Bezobsługowość mechanizmów wykorzystujących kwarc sprawiła, że rozwiązanie to spotkamy u wszystkich wiodących producentów, zarówno w modelach męskich, damskich, jak i dziecięcych.

Zegarek automatyczny — czym jest i jak działa?

Żeby odpowiedzieć na pytanie: zegarek kwarcowy czy automatyczny, warto poznać zasadę działania standardowej mechaniki. Ponieważ modele automatyczne to absolutna klasyka w rodzinie czasomierzy, ich funkcjonowanie opiera się na sprawdzonych prawach fizyki.

Skomplikowany kaliber mechaniczny działa tylko wtedy, gdy jest nakręcony. W czasie nakręcania, umieszczona wewnątrz korpusu sprężyna naciąga się. W miarę upływu czasu następuje jej rozprężenie, a powstała w ten sposób energia potencjalna jest wykorzystywana przez inne elementy mechanizmu, między innymi napędza sekundnik i wskazówki.

Aby modele mechaniczne mogły odmierzać czas, potrzebne są dodatkowe podzespoły. Należy do nich balans, czyli element, który reguluje chód zegarka. Równie ważny jest wychwyt, to znaczy maleńki podzespół przekazujący energię potencjalną dalej i umożliwiający dokładny pomiar odcinków upływającego czasu.

Obecnie coraz częściej spotykany jest zegarek automatyczny, który można uznać za wygodniejszy niż zwykły model mechaniczny. Wiele osób zastanawia się, jak działa mechanizm automatyczny w zegarku. Otóż energia do odmierzania czasu cały czas powstaje w wyniku rozprężania sprężyny. Jednak sam naciąg jest zautomatyzowany, a dokonuje go niewielki element, nazywany wahnikiem. Kiedy automat jest na nadgarstku, każdy ruch ręki użytkownika powoduje reakcję ze strony wahnika i nakręcanie mechanizmu.

 

Zegarek kwarcowy czy automatyczny — który lepiej sprawdzi się na co dzień?

Wiedząc, jak działa zegarek automatyczny i czym różni się od kwarcowego, możesz przeczytać, który model lepiej sprawdzi się na co dzień. Jeśli kochasz zegarki, mechanizm kwarcowy czy automatyczny to niełatwy do rozstrzygnięcia dylemat. Trzeba przyznać, że każdy z tych czasomierzy może być wykorzystywany na co dzień. Dlatego podjęcie decyzji w wielu wypadkach będzie oznaczać dostosowanie zakupu do indywidualnych preferencji.

Podobny design

Zastanawiając się, jaki mechanizm w zegarku wybrać, weź pod uwagę, że jeśli chodzi o wygląd, oba rozwiązania praktycznie się nie różnią. Bardzo często modele z kwarcem oraz automaty produkuje się z podobnych, jeśli nie tych samych, materiałów. Dlatego ich design jest podobny. Zapewniają też zbliżoną funkcjonalność. W portfolio renomowanych producentów szwajcarskich, takich jak Tissot lub Certina znajdują się zarówno modele kwarcowe, jak i automatyczne.

Różnice w chodzie sekundnika

Są tylko dwa elementy, które można uznać za wyróżniające automaty. Po pierwsze, sekundnik takich zegarków przeważnie „płynie” po tarczy, w przeciwieństwie do modeli kwarcowych. Te ostatnie mają sekundnik pracujący w trybie skokowym. Po drugie, zegarki mechaniczne mają często przeszklony dekiel, przez który widać ruch wahnika. Te powody sprawiają, że wybór kwarcowy czy automatyczny dla miłośników klasyki jest oczywisty – takie osoby zawsze wolą automaty.

Zegarki kwarcowe są dokładniejsze

Porównując mechanizm kwarcowy a automatyczny można dojść do wniosku, że pierwszy cechuje się wyższą dokładnością. Rzeczywiście, taktowanie zgodne z częstotliwością drgań kwarcu jest niezwykle precyzyjne i dokładniejsze niż naciąg mechaniczny. Z drugiej strony, rozwój nowoczesnej technologii sprawia, że kalibry automatyczne są w stanie zapewnić niemal identyczne, niezawodne odmierzanie czasu. Odchylenia mogą dotyczyć minimalnych wartości rzędu kilku sekund na dobę.

Jeżeli szukasz modelu, który jest przede wszystkim wygodny, zawsze punktualny i nie wymaga myślenia o nakręcaniu, postaw na bezobsługowe mechanizmy kwarcowe. Z kolei jeśli w zegarkach interesuje Cię klasyka i chcesz na ręku nosić wyjątkowy przedmiot, który wymaga uwagi, dbałości i regularnego noszenia, wybierz zegarki automatyczne.

Wady i zalety obu typów zegarków

Każdy zegarek – kwarcowy, automatyczny lub zwykły mechaniczny, ma swoje wady i zalety. Jeśli chcesz dokonać mądrego zakupu, zawczasu sprawdź, jakie rozwiązanie najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Zegarki kwarcowe – zalety

  • Większa dokładność i precyzja chodu, oparta na drganiach kryształu kwarcu
  • Niektóre czasomierze automatycznie korygują czas, korzystając ze wskazań zegara atomowego, z którym łączą się drogą radiową
  • Renomowani producenci dostarczają zegarki kwarcowe ładowane za pomocą światła słonecznego
  • Niezawodność i bezobsługowość – wystarczy tylko pamiętać o regularnej wymianie baterii
  • Niższa cena niż w przypadku modeli automatycznych

Zegarki kwarcowe – wady

  • Nawet najlepsza bateria ma ograniczoną żywotność, a o wymianie trzeba pamiętać co rok lub co dwa lata
  • Sekundnik pracujący w trybie skokowym, co przez niektórych uznawane jest za mniej eleganckie
  • Miłośnicy sztuki zegarmistrzowskiej uważają, że mechanizm kwarcowy jest pozbawiony „duszy” – niepowtarzalnego charakteru, jaki mają modele mechaniczne

Zegarki automatyczne – zalety

  • Posiadanie zegarka z precyzyjnym mechanizmem automatycznym to prestiż
  • Płynny ruch sekundnika po tarczy jest bardzo elegancki
  • Przeszklony dekiel umożliwia obserwację mechanicznych podzespołów, wprawianych w ruch przez zgromadzoną w sprężynie energię
  • Mechaniczne odmierzanie czasu sprawia, że automaty mają niezwykły charakter, uwielbiany przez tradycjonalistów

Zegarki automatyczne – wady

  • Automaty są mniej precyzyjne niż czasomierze z kwarcem
  • Niezbędne jest regularne nakręcanie zegarka
  • Czasomierz chodzi tylko wtedy, gdy jest używany – nakręca go ruch nadgarstka
  • Jeśli automat nie jest noszony, trzeba go umieścić w rotomacie (urządzeniu imitującym ruch, jaki wykonuje nadgarstek)
  • Gdy mechanizm się zatrzyma, trzeba nakręcić go ręcznie za pomocą koronki
  • Wymaga regularnej konserwacji, która obejmuje między innymi przegląd sprawności podzespołów

Zegarek kwarcowy czy automatyczny – podsumowanie

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi w kwestii – zegarek kwarcowy czy automatyczny. O tym, który model jest lepszy, często decydują osobiste upodobania. Tradycjonaliści cenią precyzyjny układ, występujący w mechanizmie automatów. Muszą jednak zapobiec zatrzymaniu urządzenia, przez regularne naciąganie. Z drugiej strony, zegarek kwarcowy może wyróżniać się designem, jest dokładniejszy i praktycznie bezobsługowy. Jednak ostateczny wybór należy do kupującego.


Najczęściej czytane teksty ZegarkiCentrum.pl:

Jak ustawić zegarek Timex?

Jak ładować smartwatch i co warto wiedzieć o ładowaniu zegarków?

Jaki smartwatch do iPhone wybrać i jak go połączyć?

 

Specjalnie dla Ciebie!
Dopasowane do Twoich preferencji produkty, zniżki i informacje o nowościach.

Jeśli chcesz otrzymywać od nas e-maile, zostaw nam swój adres: