Zegarki z chronografem
Chronograf zwany inaczej stoperem to jedna z najpopularniejszych funkcji dostępnych w zegarkach naręcznych. Jego zadaniem jest mierzyć czas na dodatkowych płaszczyznach, odmierzając nie tylko godziny i minuty, ale również setne sekundy czy np. odliczać 30 minut. Zegarki z chronografem/stoperem to modele casualowe, ale również sportowe w zależności od designu. Chronograf może przybierać wygląd dodatkowych subtarcz widocznych na cyferblacie lub w zegarkach elektronicznych być odmierzany na dodatkowym polu wyświetlacza. Chronograf/stoper uruchamiamy odpowiednim przyciskiem, przez co ustawienie zegarka z chronografem czy inaczej mówiąc stoperem jest bardzo proste.
Damskie i męskie zegarki z chronografem
Stoper czy inaczej mówiąc chronograf, jest funkcją niezwykle popularną, która występuje w modelach dedykowanych zarówno mężczyznom jak i kobietom. Zegarki te to produkty z działu fashion, jak również specjalistyczne czasomierze taktyczne. Zegarki z chronogram czy stoperem to modele szwajcarskie, amerykańskie, litewskie czy polskie, a wymieniać tu można w nieskończoność, gdyż w każdym kraju znajdziemy szerokie grono producentów, którzy takie oto modele tworzą. Damskie zegarki wyposażone w chronograf to w większości czasomierze typu boyfriend, natomiast męskie zegarki z chronografem zazwyczaj prezentują design casualowy lub sportowy.
Popularność zegarków z chronografem/stoperem
Chronograf jako funkcja jest wyjątkowo popularny. Występuje w zegarkach kwarcowych jak i automatycznych. Zwiększa atrakcyjność produktu dodając atrakcyjności jego designowi jak i podnosząc funkcjonalność. Dzięki niemu czasomierz prezentuje się znakomicie i pasuje do strojów codziennych jak i bardziej wyjściowych. Jeśli szukasz uniwersalnego dodatku, który spełni wysokie wymogi wizualne i przedstawić wartość dodaną w postaci przydatnej funkcji, wybierz zegarek chronografem.
Wskazania zegarków z chronografem znajdują się na tarczy
Chronograf, znany większości jako dodatkowe tarcze zegarka potocznie nazywana stoperem, ma w rzeczywistości nieco szersze znaczenie, które wynika z wielowiekowej tradycji i historii zegarmistrzostwa.
Kiedy został stworzony w założeniu miał być urządzeniem służącym do rejestrowania kilku równocześnie trwających zdarzeń oraz pomiaru różnych odcinków czasu. Złożony był z mechanizmu zegarowego wyposażonego w sygnał początku i końca zdarzenia oraz urządzenia rejestrującego, które tworzyło wizualizację zapisu (np drukarka).
Jako specjalne urządzenie, nazwane chronografem sekundowym, pojawił się na rynku w 1812 r. będąc dziełem Nicolasa Mathieu Rieusseca. Ten francuski uczeń Abrahama Luisa Bregueta stworzył urządzenie pozwalające na pomiar czasu dzięki oznaczeniu stalówką na specjalnej tarczy dwóch punktów – początkowego i końcowego – a następnie zmierzeniu odległości między nimi w celu wyliczenia czasu, jaki minął.
Obecnie chronograf najczęściej nazywany jest stoperem i kojarzony jest z zegarkami o „trzech przyciskach”. Może on mierzyć czas na różnych płaszczyznach – setne sekundy, sekundy, minuty itd. Przy wciśnięciu odpowiedniego przycisku jest on szybko i łatwo uruchamiany, zatrzymywany i/lub zerowany. Co ważne, dzięki dodatkowym tarczom, stanowi duże urozmaicenie dla prostych cyferblatów analogowych, w których nie doświadczymy zbyt wielu funkcji.